מתכננים רילוקיישן בארצות הברית? כך תחשבו את המיסים שלכם

רילוקיישן בארצות הברית הוא התנסות מיוחדת ובלתי נשכחת. תהליך הרילוקיישן משפיע על כל אחד מבני המשפחה ועל התא המשפחתי בכללותו. הוא מעשיר את בני המשפחה וממלא את חייהם בחוויות. אף שלרוב מדובר בהתנסות מוגבלת בזמן שנמשכת כמה חודשים, שנה, שנתיים או חמש שנים ובסופה חוזרים הביתה לישראל, היא משנה את החיים מהקצה אל הקצה ומשאירה זיכרון טוב וטעם של עוד. אחד ההיבטים החשובים ביותר בתהליך הרילוקיישן, הוא היבט המס.

ישראלים שמתכננים רילוקיישן נדרשים להמשיך ולשלם את מיסיהם גם בארץ – אם הם ממשיכים לעבוד אצל מעסיק ישראלי – וגם בארצות הברית. לא כולם יודעים את זה, אך לא רק אזרחים אמריקנים אלא גם תושבים חוקיים בארצות הברית נדרשים לדווח על הכנסותיהם לרשות המיסים האמריקנית, ה־IRS, ולשלם מיסים על הכנסות ועל רווחים בין שהם עובדים אצל מעסיק ישראלי ובין שהם עובדים אצל מעסיק אמריקני. ולכן חלק מהותי ובלתי נפרד מתכנון הרילוקיישן הוא הקשר עם ה־IRS ותשלום מיסים כחוק. אך כדי להעביר מיסים כחוק צריך לדעת איך לחשב אותם. נמצאים בדרך לרילוקיישן? כך תחשבו את המיסים שלכם.

תיכנון מס לרילוקיישן לארצות הברית

להתחיל את הרילוקיישן ברגל ימין

את הרילוקיישן מתחילים עוד לפני שיוצאים מהארץ. מיותר לציין שתכנון מוקדם הוא הגישה הטובה ביותר. לפני שאתם יוצאים מהארץ, כדאי שתדווחו לרשויות המס בישראל על עזיבתכם הזמנית כדי שתוגדרו כתושבי חוץ ותקבלו מידע נחוץ על חובות המס שלכם בארץ. אם אתם ממשיכים לעבוד אצל מעסיק ישראלי, המיסים שלכם יגולמו במשכורת שלכם כרגיל ויועברו גם לרשויות המס וגם למוסד לביטוח לאומי. אם אתם מוצאים תעסוקה חדשה בחברה אמריקנית בארצות הברית, אומנם לא תחויבו בתשלום מס הכנסה בארץ אך כן תצטרכו להמשיך ולשלם דמי ביטוח לאומי וביטוח בריאות. המעסיק האמריקני שלכם יגלם את ניכויי המס במשכורת שלכם ויעביר את התשלומים החודשיים ל־IRS. לשם כך תידרשו להציג לו מספר מזהה ב־IRS (ITIN) ומספר מזהה בביטוח הלאומי האמריקני (SSN). קבלת המספרים המזהים מחייבת כמובן אשרת גרין קארד תקפה. חובת הדיווח לרשות המיסים האמריקנית תחול מיום כניסתכם לארצות הברית ועד שיפוג תוקפה של אשרת הגרין קארד שלכם. כל עוד אתם מתגוררים בארצות הברית, אתם חייבים לדווח לרשות המיסים על הכנסותיכם ועל הנכסים שבבעלותכם וכן על חשבונות הבנק שאתם מנהלים בישראל ועל כל הנכסים הפיננסיים שלכם. אל תדאגו בנוגע לתשלומי מס כפולים בשתי המדינות. אמנת המס שנחתמה בין ישראל ובין ארצות הברית, מגינה עליכם מכפל מיסים ומסייעת לכם לחשב את זכאותכם להחזרי מס.

לשלם מיסים בארצות הברית

המס העיקרי שתידרשו לשלם כתושבי ארצות הברית, הוא מס הכנסה. אם אתם עובדים שכירים, המעסיק שלכם ינכה את המס מהמשכורת שלכם. אם אתם עוסקים עצמאים, תידרשו לנכות את המס מההכנסות שלכם ולהעביר אותו ישירות לרשות המיסים. גם עובדים שכירים וגם עוסקים עצמאים צריכים לשלם מס על רווחי הון מנכסים – גם נכסי נדל"ן וגם נכסים פיננסיים, גם נכסים המוחזקים בארצות הברית וגם נכסים המוחזקים בישראל או בכל מקום אחר בעולם. כדי לחשב את שיעורי המס המדויקים כדאי להיעזר במחשבון מקוון חכם ולהתייעץ עם רואה חשבון מנוסה. כדי ליהנות מחוויית הרילוקיישן וכדי שהיא תיחקק בזיכרונכם כחוויה נהדרת ומעשירה, כדאי להשקיע זמן ומאמץ בחישוב המיסים שלכם ובתשלום המיסים כחוק.

באדיבות רו"ח גרינברג

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *