חישוב תשלום מס הכנסה – ככה תעשו את זה נכון

אם אתם תוהים איך מחשבים תשלום על מס הכנסה, חשוב מאוד שתדעו ששיטות החישוב של מס הכנסה עלולות להיות מסובכות, אך עדיין בהחלט ניתן להבין כיצד מחשבים את מס ההכנסה שלכם ואף חשוב שתבינו את זה.

האזינו לכתבה

במאמר הבא תקבלו את כל המידע אודות כיצד מחשבים את תשלום מס ההכנסה שאתם משלמים.

כיצד מחשבים תשלום מס הכנסה?

שיטת המס הנהוגה בישראל היא שיטה פרוגרסיבית, כלומר: ישירה. ככל שהכנסה שלכם תהיה גבוהה יותר כך יגדל תשלום החוב למס הכנסה שיהיה עליכם לשלם. החוק קבע מינימום הכנסה, כאשר כל סכום כסף שמקבלים תחת המינימום לא יהיה חייב במס, אך גובה המס שתדרשו לשלם ביחס להכנסה יקבע על פי מדרגות מס שהן: על שכר חודשי אשר נמוך מ2805 ₪ תחויבו ב10 אחוזי מס הכנסה, על שכר חודשי אשר עומד בין 5281 ₪ ל9010 ₪ תחויבו ב14 אחוזי מס, על שכר חודשי שנע בין 9011 ל14430 ₪ תחויבו ב21 אחוזי מס, על שכר חודשי הנע בין 14011 ל21780 ₪ תחויבו ב31 אחוזי מס, על שכר חודשי אשר נע בין 20001 ל41830 ₪ תחויבו ב34 אחוזי מס, על שכר חודשי אשר נע בין 41831 ל67630 ₪ תחויבו ב48 אחוזי מס ואילו על שכר חודשי העולה על 67630 ₪ תחויבו ב50 אחוזי מס.

כיצד מחשבים תשלום מס הכנסה

את חישוב המס שלכם, בין אם אתם עצמאיים ובין אם אתם שכירים, מס הכנסה מבצע ברמה השנתית. אם אתם עובדים לדוגמא רק חודש אחד בשנה ומקבלים עבורו 10000 ₪, אתם לא אמורים לשלם מס שכן, בחישוב החודשי המשכורת שלכם תהיה רק 883 ₪ ומדובר על תקרה נמוכה יותר מהתקרה המינימלית אשר מחויבת במס. במקרה מעין זה, תהיו גם זכאים להחזר ממס הכנסה.

מה רשות המיסים לוקחת בחשבון בחישוב חבות המס?

חשוב לדעת כי מס הכנסה מעניק לכל אזרח את האפשרות לקבל הנחות והקלות מס הקרויות גם: נקודות זיכוי, כאשר כל נקודת זיכוי תהיה שווה 218 ₪ לחודש. הסכום המצטבר בהתאם לנקודות הזיכוי יופחת מהמס אותו תדרשו לשלם. נקודות הזיכוי יוענקו בהתאם למאפיינים ונסיבות אישיות שונות המצדיקים הקטנה של חבות המס.

מהו מס הכנסה שלילי?

מס הכנסה שלילי הוא למעשה רעיון שהחל בארצות הברית לפני 30 שנים. מס הכנס שלילית מהווה הטבה חיובית אשר מעניקה המדינה לאוכלוסיות חלשות. התוכנית החלה בשנת 2007 כחלק מההחלטה הכוללת להגדיל את שיעור ההשתתפות בכוח העבודה וצמצום פערים בחברה. מס הכנסה מעניק סכום חודשי אשר נגזר מגובה השכר החודשי וכן מפרמטרים נוספים.

לסיכום, ניתן לומר כי ישנה הכנסה חייבת שהיא הכנסה שחייבת במס הכנסה בהתאם לשיעור הנקבע בחוק, בהתאם למדרגות מס ומנגד יש הכנסה פטורה שאיננה חייבת במס. כמובן שאת שיעור ההכנסה יחשב מס הכנסה בהתאם לשכר החודשי ובהתאם לפרמטרים נוספים שהוזכרו לעיל. אם אתם חשים כי מס  הכנסה גובה מכם מס גבוה יותר מכפי שאתם צריכים לשלם, כדאי לבדוק זאת מול אנשי מקצוע ואף לבדוק אם אתם זכאים להחזרי מס.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *